Užitkoví dizajnéri

Nikdy som neštudoval dizajn. Napriek tomu si trúfam vysloviť tvrdenie, že úlohou úžitkového dizajnu je zvýšiť životný komfort obyvateľstva, a ak sa dá, poštekliť príjemne jeho estetické cítenie. 70 percent návrhárov nábytku a úžitkových predmetov to však vidí ináč. Ich tvorba rezultuje do predmetov, ktoré podstatne sťažujú život ľudí, ale zato dokonale ukojujú potrebu autora prostredníctvom extravagantného tvaru, ktorý zaujme tým, že šokuje.

Na demonštráciu mojich tvrdení uvediem niekoľko prípadov, s ktorými som sa v poslednej dobe stretol.

V kaviarni K v meste M som si objednal malé espreso. Priniesli mi znamenitý mok v šáločke správnej veľkosti. Mal som však problém chytiť ju za uško. Po preskúmaní som zistil, že nie je symetrické, aby sa dalo rovnako stisnúť pravou i ľavou rukou, ale špeciálne vytvarované. Tak, že prinášalo maximálny komfort a ideálný úchop pre praváka. Pre ľaváka nepoužiteľné. Chytil som teda šálku do svojej ťarbavej pravačky a skúsil som sa sťažovať u obsluhy. „Prosím vás, vy ste úplne prvý, komu sa nepáčia. Viete, že ich navrhovala Mercedes Hlavatá? Ani vám nebudem hovoriť, koľko stoja.“ Cítil som spravodlivé rozhorčenie a potrebu bojovať za práva menšín. Ateliér Mercedes Hlavatej na telefóny neodpovedal. Na môj mail prišla po týždni odpoveď. „Náš ateliér striktne dbá nielen na formu ale aj úžitkovú hodnotu produktov. Preto v uvedenej sérii Opera existujú dva rôzne typy šálok: pre pravákov i pre ľavákov.“ Zamyslel som sa nad prínosom Hlavatej pre ľudstvo. Vidím to nasledovne. Majitelia kaviarní ako bonus dostanú možnosť objednať si namiesto jednej extrémne drahej série Opera, série dve. Pri odbere oboch možno dostanú zľavu päť percent. Tiež práca čašníkov bude skomplikovaná iba nebadane. Pri objednávke sa okrem tradičného „s mliekom alebo bez mlieka?“ klienta zdvorilo opýtajú, či je ľavák alebo pravák. Ale ten už bude maximálne spokojný, ak to pravda obsluha nepopletie.

Bol som s manželkou na víkend v Lisabone. Príjemné, pekné mesto s osobitou atmosférou. Hotelík blízko centra mal takmer všetko, čo potrebujeme. Kľud, milý personál, rodinnú atmosféru. Už recepcia s kaviarňou musela každáho zaujať. Malé stolíky so stoličkami, bar, kuchynka, všade veľa historických obrázkov a milých doplnkov – sviečky, fotky, kvety, starožitnosti. Pohľad bol pohladený. Nestačilo nám to. Zatúžili sme aj posedieť si tam. Barové stoličky boli obsadené, tak sme si sadli za jeden z roztomilých stolíkov, ktoré boli všetky voľné. Vzápätí sme pochopili prečo. Boli proste veľmi malé. Príslušný interiérový architekt bol učarený svojím riešením a zabudol, že za stolíkmi sa bude aj sedieť. Kolená sa mi pod stôl vôbec nezmestili, pritiahol som si ich k telu a chytil rukami, ktoré sa aj tak na nizučký stolík nedali položiť. Začala sa romantická konverzácia pri sviečkach,. Tú som však vydržal sotva päť minút a musel som odísť. Manželka, ktorá je menšej konštrukcie a mala iba mierne stŕpnuté nohy, bola značne rozčarovaná. Nazvala ma neromantickým, prízemným realistom, ktorý sa nevie nadchnúť umelecky hodnotným prostredím. Neprijal som to a nechápem ani to, prečo po uchopení kreatívcom musí stôl prestať byť stolom, stolička stoličkou a šálka šálkou.

Najroztopašnejší zo všetkých úžitkových dizajnérov sú však návrhári umývadlových a sprchových batérií. To, čo malo kedysi veľmi ustálený tvar a ovládanie, sa v súčasnosti vplyvom ich kreativity môže zmeniť na niečo, čo za batériu vôbec nepokladáte. A to aj napriek tomu, že je to namontované na umývadle. Užívateľ musí najprv absolvovať školenie, aby zariadenie našiel a potom aby ho vedel aj používať. Bohužiaľ, najvnímavejší k týmto inovatívnym výtvorom sú majitelia barov, reštaurácií a hotelov. Fatálne následky môžu potom znášať ich návštevníci, ktorí samozrejme príslušný typ nikdy nevideli a už vôbec neabsolvovali žiadne školenie. Zoznámenie s batériou prebieha podľa nasledovnej schémy.

Umývadlová batéria:

  1. Fáza hľadania umývadla (umývadlo sa na na umývadlo vôbec nepodobá, môže to byť obyčajné vedro, čadičová doska alebo veľká morská mušľa)
  2. Fáza hľadanie batérie (batéria sa na batériu vôbec nepodobá)
  3. Prvé pokusy o spustenie vody, skúšanie bežných otáčavých a posuvných (páka) pohybov. Zariadenie nereaguje.
  4. Skúšanie všetkých možných spôsobov ovládania, ktoré nešťastného ašpiranta na umytie rúk napadnú – pohyby okolo (hľadanie automatického detektora), stískanie, torzné otáčanie, prenášanie. Batéria sa ani nepohne, voda ani nekvapne.
  5. Vytečie slabý prúd vody, ktorý sa hneď zastaví.
  6. Užívateľ sa snaží napodobniť všetky pohyby, ktoré urobil krátko pred spustením prúdu. Zariadenie nereaguje
  7. Náhle vytryskne silný prúd vody. Užívateľ je celý mokrý. Utiera sa papierovým obrúskom. Vlhký obrúsok použije na umytie rúk a rozčúlený odchádza.

Sprchová batéria:

  1. Platia všetky body ako v prípade batérie umývadlovej. Len nahraďte slovo umývadlo slovom sprcha a bod 7 nahraďte textom: Náhle vytryskne silný prúd studenej vody z big rainu nad hlavou. Užívateľ zahodí sprchu, ktorú držal v ruke a z ktorej túžobne očakával príjemný očistný prúd. Je celý mokrý. Utiera sa uterákom. Rozčúlený a špinavý odchádza.

 

Nemám rád úžitkových dizajnérov a súčasne sa ospravedlňujem 30% z nich, ktorí to robia správne.