Google a Facebook

Známe poučné a vtipné tvrdenie: „Nepotrebujem Google, mám manželku“ už dávno neplatí. Časy, keď vaša žena vedela viac ako tento softvérový gigant alebo Facebook, sú nenávratne preč. Priemerná manželka (iste ste pochopili, že nehovorím o tej vašej) má, samozrejme, určitý všeobecný prehľad, k tomu vie aj, ako vyzerá jej muž, koľko má rokov, čo mu chutí, čo má a nemá rád. To všetko však už vie aj Google a navyše na rozdiel od manželky aj zistil, kde sa jej muž práve nachádza, aké sú jeho tajné záujmy, po čom túži, aké ženy by najradšej pomiloval a  s ktorými sa mu to aj naozaj podarilo. Má aj množstvo iných dôležitých a citlivých informácií. Google nie je sviňa, manželke to neprezradí. Je však obchodne založený, a preto sa s radosťou o tieto informácie podelí s tými, ktorí ich potrebujú a ktorí za ne aj zaplatia. A tak sa môže stať, že niekto úplne cudzí veľmi dobre vie, že práve potrebujete zubnú pastu s mätovou príchuťou alebo veľké prsia s malými bradavkami. A preto vám to môže za dobrý peniaz aj ponúknuť. Stačí, ak ste connected. Preto sa vám tak často otvárajú okná s ponukami, ktoré viac alebo menej potrebujete.

Aj Zoltán, pán v najlepších rokoch sa potešil, keď mu pred pár rokmi začali na monitore pristávať správy, ktorý prostriedok mu zabezpečí erekciu. Okamžitý nástup, zaručená spokojnosť na oboch stranách. S radosťou si predstavoval silný tlak vo svojich nohaviciach a mladé fatálne ženy, ktoré si spolu s ním tento tromf vychutnávajú. Často prerušil prácu a uveril, že to ešte treba skúsiť a že to naozaj aj raz príde. Vždy keď si vypil pár pohárikov, začal sa obzerať po adresách, kde by si to všetko užil. Keď vytriezvel, na všetko zabudol. K ničomu nedošlo, ale boli to dobré časy. Takéto marketingové aktivity ho napĺňali potešením a nádejou. Všetkému je však raz koniec. Ako Zoltánov vek rástol, správy o zaručene prírodných prostriedkoch a totálnej vášni prichádzali čoraz menej.  Až napokon prichádzať úplne prestali.  Začali však chodiť ponuky na prostriedky liečiace zväčšenú prostatu. To Zoltánovi ešte až tak veľmi neprekážalo. Po určitom čase sa však začali pridávať ponuky na lepidlá na upevnenie zubných náhrad a tabletky na zastavenie artritických zmien kĺbov. To sa mu už  nepáčilo vôbec. Netušil, že to horšie ešte len príde. A aj naozaj prišlo. V podobe prostriedkov na spomalenie stareckej demencie, plienok na mimovoľný únik moču a stolice. Zoltán zúril, soptil. Nemohol s tým však nič urobiť, na ponuky sa nedalo odpovedať, len objednať. Začal menej chodiť na internet, lebo sa bál nových prekvapení.

Jednej noci mal pán Zoltán krásny sen. Na monitore sa mu objavila lukratívna ponuka na viac ako romantický večer, ktorú aj zrealizoval. Ráno po precitnutí si uvedomil, že len sníval,  ale aj napriek tomu mal dobrú náladu a spomienky. Netušil, že o pár minút už bude hľadieť na objednávku hrobového miesta s nádhernou žulovou obrubou a bonusom: bukovou truhlou zadarmo.

A ešte jedna zlá správa na koniec. Pán Zoltán som ja!