Bazénový mor

Pravidelne plávať je zdraviu veľmi prospešné. Plávanie sa predpisuje pri chorobách pohybového ústrojenstva, chrbtice a pri ich prevencii. Odporúča sa aj zdravým osobám, pri plávaní dochádza k uvoľneniu preťažovaných svalov a k zdravému zaťaženiu svalov ostatných. Človek sa navyše pri plávaní príjemne osvieži a zabaví. Ak si chcete naozaj dobre zaplávať, potrebujete bazén dĺžky aspoň dvanásť metrov, v opačnom prípade neplávate, len sa odrážate od stien. Nie všetci občania si za svoje poctivo zarobené peniaze môžu takýto bazén postaviť. Väčšina národa je odkázaná na bazény pre širokú verejnosť. Po príchode do takéhoto bazéna si však asi najlepšie uvedomíte, že počet ľudí  na planéte sa v posledných tridsiatich rokoch zdvojnásobil a tento trend naďalej pokračuje. Tiež vám okamžite napadne, že upadlo aj rešpektovanie pravidiel a hodnôt. Nielen deti, ale aj dospelí jačia, skáču do bazéna zo všetkých strán a plávu krížom. Voda je plná ich potu a iných výlučkov. Za účelom zdravého rekreačného plávania musíte preto návštevu bazéna vopred starostlivo pripraviť a uvážiť. Ak sa nechcete preplietať davom, musíte voliť nové, menej známe a drahšie zariadenia. Vhodne treba zvoliť aj čas návštevy: v sobotu a v nedeľu skorý ranný, cez týždeň počas pracovnej doby. Je tiež potrebné, aby bolo pekné počasie, aby sa časť ľudí mohla vybrať namiesto plávania do prírody. Najvhodnejší čas je počas finále majstrovstiev sveta v hokeji, ak v ňom hrá Slovensko, čo sa však naposledy stalo v roku 2012.

Ak takto starostlivo pristúpite k návšteve bazéna, podstatne zvyšujete pravdepodobnosť, že si dobre zaplávate. Všetky tieto faktory ovplyvňujú obsadenie bazéna a dosť relevantne ho umožňujú predpovedať. Jediná vec, ktorá sa nedá predvídať vôbec, je výskyt tzv. bazénového moru. Už pri počutí tohto dvojslova sa skúseným rekreačným plavcom zvýši tep, spotia sa a dostaví sa tik alebo triaška. Ak zistia v bazéne jeho prítomnosť, bez namočenia sa otočia, vrátia sa domov a tak skoro na plávanie nepomyslia. Čo je to bazénový mor? Je to útvar šírky cca 5 metrov, ktorý sa posúva bazénom veľmi malou rýchlosťou. Dokonale zamedzuje cirkulácii plavcov, lebo sa mu takmer nedá vyhnúť. Tento útvar je zložený z dvoch plavkýň, ktoré sú aj individuálne ťažšie oboplávateľné. Plavkyne udržujú medzi sebou vzdialenosť asi jeden meter, ktorá je ideálna na verbálnu konverzáciu, ale, bohužiaľ, nie je postačujúca na to, aby ste medzi nimi preplávali. Bazénový mor je útvar veľmi stabilný. Sunie sa vodnou plochou s neomylnou pravidelnosťou, má konštantný tvar, smer pohybu aj rýchlosť. Mení sa len téma rozhovoru. Žiadnym prekážkam sa nevyhýba, lebo ich ani neregistruje. Nemôže ich registrovať, nakoľko plavkyňa plávajúca vľavo má hlavu natočenú o deväťdesiat stupňov doprava a plavkyňa plávajúca vpravo o deväťdesiat stupňov doľava. Nemusíte sa obávať, že dámy sú vystavené nebezbečenstvu stuhnutia šije. Po preplávaní celej dĺžky (niekedy, bohužiaľ, šírky) bazéna, t. j. zhruba každých päť minút sa dámy vyberú naspäť.  Plavkyňa pôvodne plávajúca vľavo sa takto stane plavkyňou plávajúcou vpravo a môže teda s úľavou pretočiť hlavu sprava doľava a naopak.

Horšie ako bazénový mor sú len bazénové mory dva, plávajúce tesne vedľa seba.

Treba byť však pozitívny, aj s bazénovým morom sa dá čiastočne bojovať. Keď sa k nemu priblížite, odporúčam nadýchnuť sa a podplávať. Nie je to ťažké ani v smere jeho pohybu, lebo jeho rýchlosť je zanedbateľná. Ak potom pokračujete v jeho trajektórii, môžete si dokonca užiť voľnosť, nakoľko bazén sa v tejto časti prirodzene „vyčistí“. Zlé jazyky tvrdia, že bazénovému moru sa vyhnú i elementárne častice, tzv. neutrína, ktoré sa nezastavia ani pred olovenými stenami. Prajem vám dobrú vodu a nezamorený bazén!